www.archiwum.mnd.pl
facebook profile

Pomóż nam pomagać innym –
Przekaż swój 1%!

KRS: 0000287744

Stowarzyszenie Dignitas Dolentium zajmuje się pomocą chorym na stwardnienie boczne zanikowe (SLA/MND). Jesteśmy organizacją utworzoną przez chorych i ich rodziny, których łączy chęć pomocy ludziom dotkniętym dramatem SLA. Wiemy nie tylko jak ciężka jest ta choroba i ile trudności się z nią wiąże, bo sami ich doświadczamy, ale również wiemy jak powinna wyglądać fachowa i profesjonalna opieka nad chorym na SLA.

Ulotka 1% - przód
Ulotka 1% - tył
Dowiedz się więcej
o stowarzyszeniu
Krótko o SLA
PIT 2019
PIT 2019 online

program do wypełniania zeznań podatkowych


Eksperymentalna terapia komórkami macierzystymi w SLA
Dodano 19 Jan 2008
 

Komórki macierzyste są to komórki, które są w stanie przeobrazić się w każde inne np. w neurony mające odbudować tkankę nerwową uszkodzoną w SLA. Od dłuższego czasu trwają intensywne próby wykorzystania tego unikalnego potencjału komórek macierzystych w leczeniu rozmaitych chorób takich jak stwardnienie boczne zanikowe.


W przedstawionym eksperymencie użyto komórek macierzystych zwanych MSCs wyodrębnionych ze szpiku kostnego. Wszczepiono je do rdzenia kręgowego 9 chorym na SLA i obserwowano ich przez 4 lata. Nie zauważono znaczących efektów ubocznych. Natomiast 4 pacjentów z 9 miało zauważalnie obniżone tempo rozwoju choroby.


Pomimo tego pozytywnego rezultatu dla 4 pacjentów należy pamiętać, że badanie było prowadzone na niewielkiej liczbie chorych, więc nie sposób wykluczyć przypadku. Planowane są dalsze badania na większej liczbie chorych.


 

Metoda opisana w tym artykule nie ma potwierdzonego działania w leczeniu SLA!


Źródło: www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed

Zdjecie: Human bone marrow-derived mesenchymal stem cells

Libyan J Med, AOP: 070705 (published 07 September 2007)

Powered by CuteNews
SLA
MND