www.archiwum.mnd.pl
facebook profile

Pomóż nam pomagać innym –
Przekaż swój 1%!

KRS: 0000287744

Stowarzyszenie Dignitas Dolentium zajmuje się pomocą chorym na stwardnienie boczne zanikowe (SLA/MND). Jesteśmy organizacją utworzoną przez chorych i ich rodziny, których łączy chęć pomocy ludziom dotkniętym dramatem SLA. Wiemy nie tylko jak ciężka jest ta choroba i ile trudności się z nią wiąże, bo sami ich doświadczamy, ale również wiemy jak powinna wyglądać fachowa i profesjonalna opieka nad chorym na SLA.

Ulotka 1% - przód
Ulotka 1% - tył
Dowiedz się więcej
o stowarzyszeniu
Krótko o SLA
PIT 2019
PIT 2019 online

program do wypełniania zeznań podatkowych


Konferencja „NEUROLOGIA 2011” Warszawa
Dodano 26 Jan 2011

Konferencja składała się z dwóch części. Pierwsza z nich obejmowała tematyką opiekę neurologiczną w kontekście systemu ochrony zdrowia (osiągnięcia, problemy, kierunki rozwoju). Na drugiej - bardziej klinicznej już części, specjaliści omawiali najnowsze osiągnięcia nauki w zakresie diagnostyki, terapii i kierunków rozwoju leczenia niektórych chorób neurologicznych tj.: udaru mózgu, stwardnienia rozsianego, choroby Alzheimera, padaczki oraz choroby Parkinsona.

Ostatnia prezentacja tej części dotyczyła całej grupy chorób nerwowo-mięśniowych i przedstawił ją prof. Hubert Kwieciński - konsultant krajowy ds. neurologii. Niestety, ze względu na fakt, iż grupa tych chorób jest bardzo liczna, oraz ograniczeń czasowych konferencji, nie było możliwości przedstawienia wielu informacji o pojedynczych jednostkach chorobowych (w tym np. o SLA).

Warto jednak wspomnieć, iż profesor Kwieciński podjął temat chorób rzadkich (tzw. sierocych). Wiele chorób nerwowo-mięśniowych, w tym SLA, spełnia warunki, aby zaliczać je do chorób sierocych (tzn. zgodnie z prawem UE o częstości występowania mniejszej niż 5 przypadków na 10 000 osób). Mają one priorytetowe znaczenie w programach Unii Europejskiej dotyczących zdrowia i badań naukowych. Unijne przepisy prawne promują optymalną profilaktykę, diagnozowanie, rozwój terapii dla pacjentów dotkniętych rzadkimi chorobami. Niestety, Polska jest obecnie jednym z nielicznych krajów UE, które nie mają narodowego planu dotyczącego chorób rzadkich. Zgodnie z zaleceniami Rady UE - musimy go stworzyć i zacząć realizować do 2013 r.

 

Ewa Zwonik

 

Organizatorzy zapewniali, że na stronie internetowej pojawi się pełna telerelacja z konferencji z wszystkimi wstąpieniami prelegentów. Relacja będzie dostępna na stronie: http://www.infozdrowie.org/ . Program konferencji jest dostępny na stronie: neurologia_2011Komentarze...
Powered by CuteNews
SLA
MND